Ezekre figyelj új építésű ingatlan vásárlásakor

Így kerüld el a kellemetlenségeket
Lokáció, lokáció, lokáció
Amikor egy lakópark megépítése megvalósul, óhatatlanul megváltozik a környék. Minél nagyobb lélekszámú a lakóközösség, természetesen annál több szolgáltató lát fantáziát benne. Kávézók, edzőtermek, éttermek, kisebb közértek, játszóterek, iskolák. Természetesen az itteni ingatlanok nagyságától, fekvésétől, árától nagyban függ az új lakóközösség. Vannak ahol a fiatal, gyermekes családok a célközönség, míg máshol jellemzően nagyobb alapterületű, kisebb lakásszámú, elegánsabb, kisebb lakóközösséggel rendelkező középkorú családokra, illetve az idősebbekre a céloznak.
A munkahelyed, a gyerek sulija, ovija közötti távolság, viszont nem fog változni. Tehát, ha ezek adottak,. Akár lehet érdemes körüljárni az oda és hazautazás lehetőségét is. Nem árt tudnod, hogy a nagyobb lakóparkokban, amik több ütemben épülnek fel, mikorra várható a befejezés. Nem akkora élmény, ha az új lakásod ablakából nem látod a lenyűgöző panorámát, mert a por eltakarja és a madárcsicsergés is a teherautók tolatóradarjának pittyegésével keveredik két, három éven keresztül. Nézz utána az ütemtervnek, érdemes belekalkulálnod a döntésedbe.
Nem közvetlenül a lokációhoz tartozik, de nem fogsz tudni rajta változtatni.
Nekem fel sem tűnt először, de aztán többekkel beszélgetve, gyakran felmerül, hogy vannak olyan projektek, amikben a házak olyan közel vannak egymáshoz, mint a borsó meg a héja. Míg a nyolcvanas évek lakótelepeinél fontos volt, hogy legyen tér, távolság, zöldterület az épületek között, ez ma már nem tűnik annyira lényegesnek. Persze, ha reggelenként le akarsz pacsizni a szomszéddal, vagy átnyújtjátok egymásnak a kávét az ablakon, akkor ez a jó választás. Erre érdemes odafigyelni, nagyban befolyásolhatja a komfortérzetet.
Kitől vásárolsz?
A 2008-as válság idején, illetve utána évekig folytak a perskedések, a nem túl tőkeerős kivitelezők és a vásárlóik között, jellemzően azért, mert a kivitelező nem tudta finanszírozni az adott projekt befejezését. Láttam olyat, hogy egy belvárosi társasház eladta a tetőteret. A kivitelező nekiállt az építkezésnek, de miután rájött, hogy nem lesz pénze befejezni, hagyta az egészet a francba, levonult. Életveszélyes helyzetet hagyva maga után. Kicsi keresgélés után több olyan projektet találsz, ahol évek óta készen állt a ház, de nem volt használatbavételi engedély, így nem kerültek bejegyzésre az albetétek és még sorolhatnám.
Nézzük a fontosabb ellenőrizni valókat:
- Rendelkezésre áll-e jogerős építési engedély?
- Nézz utána, hogy a lakást kínáló, illetve a lakást kivitelező cég, valóban létezik-e, illetve nem szerepel-e a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által közzétett felfüggesztett kivitelezők, vagy projektcégek nyilvántartásában. Természetesen legjobb barátunk illetve a közösségi média is nagy segítségedre lehet, de nézz utána mindenképpen. Vannak kimondottan hírhedt nevek, cégek, projektek, nagyon gyorsan kiderítheted kik ők és azzal a lendülettel felejtsd el őket. Nagyon sok igazán korrekt céget találsz ezen a piacon, akiknek a jóhírére szintén egyszerű ráakadni. Válaszd inkább őket.
- Van e részletes műszaki leírás a megvásárolni kívánt lakásról, amely tartalmazza a kivitelezéssel kapcsolatban felmerülő minden adatot: milyen járólapok, csempék, villanykapcsolók , parketták, nyílászárók stb kerülnek lerakásra, beépítésre. Ezeken persze változtathatsz, egy bizonyos készenléti állapotig, természetesen az is elképzelhető, hogy ez plusz költséggel jár majd.
- A megvásárolt lakás tervei,megegyeznek e azzal, amit megvásárolnál. Tehát te valóban a b épület II. emeletén található, 73nm-es 2 szobás lakást fogod megvásárolni, valóban minden adat stimmel.
- Kinek a nevén van a telek? Amennyiben nem a kivitelezőén, akkor van e engedélyük az építkezésre?
Megint csak az a jótanács, tudom, hogy mekkora nyomás alatt vagy, ha többen is érdeklődnek, de ha nem figyelsz és belefutsz valamilyen, hívjuk így finoman félreértésbe, akkor ez a nyomás, akár évekig rajtad lehet. Megint csak az van, ha megpróbálnak push-olni, engedd el.
De, ha minden rendben vágj bele, vedd meg!
Akkor is nyugodt lehetsz, ha a szerződés, főleg nagyobb projektek esetében, tartalmazni fogja a projekt finanszírozót és a finanszírozáshoz köthető projekthitelt, ami nem ritkán milliárd forint körüli összeg is lehet. Ez alapvetően egyik oldalról még hasznos is lehet, hiszen a finanszírozó bank noszogatja a kivitelezőt, hogy időben végezze el a munkáját, tehát neked sem kell brutális késésekkel számolnod. A kevésbé előnyös része, hogy ameddig nincsenek önálló albetétek, csak az adott finanszírozó bank fog Neked hitelt folyósítani a vásárlásodhoz..
Jótállás, szavatosság
Minden beépítésre került használati tárgyra, legyen az mosdó, radiátor, konyhabútor........ vagy garancia, vagy szavatosság jár. Ennek az időtartama a rajta lesz a jótállási jegyen, amit a lakásod átvételekor a kivitelező fog átadni neked. Ezeket érdemes eltenned, hiszen ez esetleges meghibásodások után, így lesz a legkönnyebb érvényesítened. Ma már a kivitelezők, egy-két évenként tartanak bejárást, például a később keletkezett hajszálrepedések kijavítására. Ilyenkor is jelezheted nekik, ha valamilyen gondod problémád adódna.
Alapvetően szerintem kimondottan jó ötlet lehet ma egy új építésű, neked való otthonba költözni. A választék hatalmas és eszméletlen jókat találhatsz közöttük.
Milovecz Laci Budai ingatlanközvetítő
+36709300692